SERGİ: Resim Bölüm Başkanımız Doç. Muhammet ALAGÖZ’den 'Yaşam ve Sanatımda Dönemler' Sergisi

15.1.2016

     

      Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Doç. Muhammet ALAGÖZ (Sanatçı adıyla Mehmet Alagöz) Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Yaşam ve Sanatımda Dönemler” adlı sergi açtı. Sergi, 04-13 Ocak 2016 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

      İşçi göçünün önemli tanığı ve ressamı olarak tanımlanan Doç. ALAGÖZ Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) Ankaralılarla buluştu. Almanya’daki göç olgusunu yakından yaşamış biri olarak göç ve insanlar üzerine çok sayıda çalışma yapan Doç. ALAGÖZ’ün göç ağırlıklı çalışmalarının birçoğu Almanya’daki müzelerde yer aldı. Sergide yer alan eserlerini 3 başlıkta toplayan Doç. ALAGÖZ doğrudan modelden çalışılanlar, göç ve göçmenliği konu alan figüratif resimler ve yeniden Türkiye olarak adlandırdı.

      Üç kuşak Almancıyı resmettiğini belirten Doç. ALAGÖZ serginin açılmasının ardından kısa bir değerlendirme yaparak şöyle konuştu: “Bir göçmen olarak Almanya’ya gittim, eşimin çalıştığı fabrika ve çevresinde yaşamını sürdüren insanlarla iç içe bulundum yıllarca. Çocuklarımız Almanya’da doğdu ve halen oradalar. Ben de kendim 1975-82 yılları arasında yüksek lisansımı yaptığım Braunschweig Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştım. Alman okullarındaki Türk çocuklarına yarı zamanlı ders verdim. Göçmen işçilerin yaklaşık 40 yılını birlikte yaşadık ve yaşananları tuvale yansıttım.”

                        

Sergi ile ilgili haberler:

http://www.milliyet.com.tr/gocun-en-iyi-ressami-csm-de-ankara-yerelhaber-1149383/ 

http://www.sanalbasin.com/csmde-goc-sergisi-11952478/

http://www.cankaya.bel.tr/news/3281/Gocun-En-Iyi-Ressami-CSMde/

http://www.sonturkhaber.com/yerel-haberler/gocun-en-iyi-ressami-cankayada-sergi-acti-h79484.html

http://www.haber24.com/gocun-en-iyi-ressami-csm-de-haberi-222062

Görünütülenme Sayısı: 1137